Dzień Matki

      We wtorek obchodzimy Dzień Matki. Pamiętajmy o naszych mamach w modlitwie.

Msza św. z udziałem ludu

           Zgodnie ze wskazaniem ks. Biskupa, istnieje możliwość uczestnictwa w liturgii, w kościele z zachowaniem wszelkich norm higieny i bezpieczeństwa w miejscach publicznych ( nosząc maseczkę zakrywającą nos i usta). Msze św. w naszej świątyni odbywają się według wyznaczonych godzin. W kościele może przebywać 37 osób ( 6 na chórze ) zajmując miejsca w wyznaczonych białą kartką ławkach 15 minut przed rozpoczęciem nabożeństwa. W pierwszej kolejności uczestniczą wierni zamawiający intencję na dany dzień. Pozostali mogą uczestniczyć na placu przykościelnym, zachowując odpowiednią odległość między sobą, gdzie również będzie możliwość przestąpienia do komunii św. przed drzwiami kościoła.

 

Prosimy o zapoznanie się ze wskazaniami Biskupa Gliwickiego odnośnie uczestnictwa wiernych we Mszy św.

 

BISKUP GLIWICKI                                                                                                    Gliwice, dnia 19 kwietnia 2020 r.

 

 

Nr 501/20/A

WSKAZANIA BISKUPA GLIWICKIEGO

 

 

W nawiązaniu do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zmienia się dotychczasowe postanowienia w następujący sposób:

 1. Utrzymane zostają w mocy postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia
  25 marca 2020 roku oraz Komunikatu z dnia 10 kwietnia 2020 roku.

 2. Do odwołania pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane z dnia 12 marca 2020 roku
  o czym należy poinformować wszystkich parafian i jednocześnie w dalszym ciągu zachęcać ich do uczestniczenia we Mszy Świętej za pośrednictwem radia, telewizji lub internetu.

 3. Zezwala się na odprawianie Mszy św. z ludem z zastrzeżeniem, że w kościele może przebywać maksymalnie taka ilość osób, aby na jednego wiernego przypadało co najmniej 15 m² powierzchni użytkowej kościoła.

 4. Przypomina się, że osoby przebywające w kościele lub na cmentarzu zobowiązane są do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa, w tym mają mieć zasłonięte usta i nos. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.

 5. Do Komunii św. należy podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami. Zaleca się, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Natomiast osoby przyjmujące Komunię św. do ust powinny przyjmować ją na końcu.

 6. Kapłan udzielający Komunii św. musi obowiązkowo zdezynfekować ręce zarówno przed jej rozdaniem, jak i po zakończeniu obrzędu.

 7. Kolejne wskazania będą publikowane w miarę ogłaszania nowych wytycznych przez władze państwowe.

                                                                                                                                   

                                                                                             + Jan Kopiec

Biskup Gliwicki

Sakrament pokuty

       Na osobistą prośbę można skorzystać z sakramentu pokuty codziennie, 20 minut przed Mszą św. w salce na I piętrze w Domu Katechetycznym, zachowując zalecane środki ostrożności.

Katechezy przedślubne w diecezji gliwickiej

    Katechezy mają formę nabożeństwa i odbywają się w kościele z zachowaniem sanitarnych wymogów bezpieczeństwa. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy.

Bytom św. Jacka ul. Matejki 1
Poniedziałek godz. 19:00
I cykl: 1; 8; 15; 22 czerwca 2020r.
II cykl: 6; 13; 20; 27 lipca 2020r.
III cykl: 3; 10; 17; 24 sierpnia 2020r.
IV cykl: 7; 14; 21; 28 września 2020r.
Bez zapisów!

Gliwice Chrystusa Króla ul. Okrzei 31
Terminy w trakcie ustalania.

Gliwice Łabędy św. Jerzego ul. Radosna 2
Wtorek godz. 19:00
I cykl: 19 maja 2020r.
Zapisy tel. 510 793 017

Lubliniec św. Stanisława Kostki ul. Piłsudskiego 6
Sobota i niedziela godz. 15:00
I cykl: 27; 28 czerwca 2020r.
II cykl: 4; 5 lipca 2020r.
Zapisy tel. 34/356 21 72

Pyskowice Nawrócenia św. Pawła ul. Wieczorka 3
Niedziela godz. 15:00
I cykl: 24; 31 maja; 7 czerwca 2020r.
Zapisy tel. 32/233 23 33
Tarnowskie Góry Matki Bożej Królowej Pokoju
ul. Powstańców Śląskich 2
Poniedziałek godz. 19:30
I cykl: 1; 8; 15; 22 czerwca 2020r.

Zabrze św. Anny ul. 3 Maja 18 Kaplica Domu Parafialnego
Niedziela godz. 17:00
I cykl: 10; 17; 24; 31 maja 2020r.
II cykl: 7; 14; 21; 28 czerwca 2020r.
III cykl: 6; 13; 20; 27 września 2020r.
Zapisy tel. 32/271 36 74

Zabrze Mikulczyce św. Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Św. Teresy 2
Sobota godz. 15:30
I cykl: 25 lipca; 1 sierpnia 2020r.
Zapisy tel. 502 422 357

Nauki przedmałżeńskie w formie online prowadzone przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej jako nadzwyczajna forma przygotowania do małżeństwa w czasie pandemii. Proponowana forma obejmuje 4 spotkania jako wideokonferencje w czasie rzeczywistym. Spotkania online przeznaczone są dla narzeczonych z terenu diecezji gliwickiej, którzy w najbliższych tygodniach/miesiącach 2020 roku zamierzają zawrzeć sakrament małżeństwa. Szczegółowe informacje, terminy i zapisy na stronie internetowej: dorodzin.pl

Poradnie Życia Rodzinnego w dekanacie Lubliniec

Do wszystkich poradni obowiązują zapisy telefoniczne:

Lubliniec Podwyższenia Krzyża Świętego ul. P. Stalmacha 3
p. Helena tel. 511 100 505

Lubliniec św. Stanisława Kostki ul. Piłsudskiego 6
Od czerwca 2020r. p. Ewa tel. 692 817 323

Pawonków św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy
ul. Zawadzkiego 6
Od 30 maja 2020r. p. Kornelia tel. 605 206 739
Ostatnia sobota miesiąca godz. 15:30

Nabożeństwo Majowe

        Od piątku serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci NMP. W dni tygodnia po Mszy św. wieczornej, w sobotę i niedzielę o 15:30.

Odezwa Biskupa Gliwickiego przed święceniami kapłańskimi

Czcigodni Współbracia w kapłańskiej posłudze,

Drodzy Diecezjanie!

Każdego roku czas wiosenny, w blasku Zmartwychwstałego Zbawiciela, zwiastuje wyczekiwany termin udzielania święceń kapłańskich nowym zastępom świadomie przygotowanych kandydatów do tej posługi, absolwentów naszego Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego z siedzibą w Opolu. W takim momencie zwykle ożywa wdzięczność za dar nowych kapłanów oraz nadzieja, że posługa wiary w naszych parafiach będzie kontynuowana, a bogactwo łaski sakramentów oraz mądrości Dobrej Nowiny o zbawieniu, przekazane przez Zbawiciela Kościołowi świętemu, nie dozna uszczerbku. Takie myśli towarzyszą nam w tej chwili, gdy z radością oczekujemy na dzień 30 maja, wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, gdy za łaską Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana, do grona prezbiterów, przez uroczyste święcenia, zostaną włączeni następujący kandydaci:

1. Michał Paweł Brzezina z parafii św. Katarzyny w Tarnowskich Górach-Lasowicach,

2. Patryk Łukasz Gawłowski z parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach,

3. Paweł Piotr Kaczmarczyk z parafii św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach,

4. Paweł Stanisław Korlaga z parafii św. Michała Archanioła w Gliwicach,

5. Marcin Mateusz Maciejczyk z parafii św. Andrzeja w Zabrzu,

6. Adam Józef Pietrowski z parafii NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie,

7. Zbigniew Marian Śniechota z parafii św. Mikołaja w Lublińcu,

8. Tomasz Michał Wolnik z parafii NSPJ i MB Fatimskiej w Tarnowskich Górach-Strzybnicy.

Tegoroczna pora wyznacza nam zupełnie odmienne uwarunkowania, dotychczas nam nieznane. Uwzględniając utrzymujące się obostrzenia w zakresie dopuszczalnej liczby uczestników zgromadzeń informuję, że święcenia odbędą się o godzinie 10:00 w dwóch grupach równocześnie. W katedrze gliwickiej przez moją posługę święcenia przyjmie czterech kandydatów: Paweł Korlaga, Marcin Maciejczyk, Zbigniew Śniechota i Tomasz Wolnik. Natomiast biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki będzie szafarzem święceń w parafii św. Bartłomieja w Gliwicach dla kandydatów: Michała Brzeziny, Patryka Gawłowskiego, Pawła Kaczmarczyka oraz Adama Pietrowskiego. Taki podział jest podyktowany ograniczoną liczbą osób mogących uczestniczyć w podniosłych obrzędach. Z tego względu proszę o wyrozumiałość i zaproszenie nieprzekraczalnej liczby 25 gości dla poszczególnego kandydata. Serdecznie proszę o godny udział w tej wyjątkowej chwili i zastosowanie się do wyznaczonego porządku w świątyniach.

Gorąco polecam modlitwom naszych młodych, tegorocznych kapłanów, by byli otwarci na podjęcie służby dla Kościoła świętego w diecezji gliwickiej, obdarzeni wrażliwym sercem i umysłem na śpieszenie współczesnemu człowiekowi z nadzieją prowadzącą ku dojrzałości.

Gliwice, 5 maja 2020 r.

Wasz biskup

+ Jan Kopiec

Transmisje Mszy św.

Przypominamy, że – w obecnej sytuacji – Biskup Gliwicki udziela dyspensy od udziału w niedzielnej Eucharystii wszystkim wiernym do odwołania. Bardzo prosimy by pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są transmitowane w niedziele, w środkach społecznego przekazu:

 • TVP 1 o 7:00 i 11:00,
 • TVP POLONIA o 13:00,
 • Telewizja Republika o 7:00,
 • POLSAT Rodzina o 10:30,
 • w Polskim Radiu – Program Pierwszy o 9:00 i 19:00,
 • w Telewizji Trwam o 9:30.

Jednocześnie wszystkich zachęcamy do dalszej ufnej modlitwy wspólnotowej w domach o ustanie epidemii, szczególnie różańcowej o 20:30 i lektury Pisma św.

Komunia duchowa

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby jednoczyli się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą: Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.